مراحل چاپ کتاب -۱

مراحل چاپ کتاب -۱

مراحل چاپ کتاب -۱

مراحل چاپ کتاب در حالت کلی به صورت زیر میباشد

در مرحله اول باید قرارداد تنظیم شود. این قرارداد بین نویسنده و مولف کتاب و ناشر قرار دادی امضا میشود . این قرارداد به صورت حضوری و یا غیر حضوری منعقد میشود. در این مرحله دقت کنید که امتیاز کتاب حتما برای شما باشد که اگر خواستید سال های بعد کتاب را در جای دیگر نیز به چاپ برسانید مشکلی نداشته باشید .

بعد از عقد قرارداد ، باید متن کتاب که توسط مولف آماده شود و به یک تایپیست و ویراستار جهت تایپ و ویراستاری ارائه شود . بعد از تایپ کامل و اصلاح ایرادات آن ، کتاب صفحه آرایی میگردد . صفحه آرایی در سایز های رقعی ، وزیری و… تنظیم میشود .

در مرحله سوم باید عنوان کتاب تعیین شود . یکی از شاخص های مهم یک کتاب خوب و پر فروش عنوان آن است . عنوان کتاب باید به گونه ای باشد که مخاطب را وادار کند که آن کتاب را بردارد و ببیند .

بعد از تعیین عنوان ، جلد کتاب باید طراحی شود . جلد کتاب اهمیت زیادی در مقوله چاپ کتاب دارد و جذابیت یک کتاب در نگاه اول علاوه بر عنوان به جلد آن نیز بستگی دارد .

در مرحله پنجم باید شابک را دریافت کنید. شابک از اداره شابک دریافت میشود و ناشران شابک را به صورت چندتایی از اداره شابک دریافت میکنند . و برای هر کتاب یکی از شماره ها را استفاده میکنند و نهایتا فرم شابک های دریافت شده را با کتاب های اختصاص داده شده به اداره شابک ارائه میدهند .

در مرحله بعد باید فهرست نویسی کتابخانه ملی یا همان فیپا دریافت شود . بعد از اینکه شابک در شناسنامه کتاب درج شد، پرینت کتاب را به همراه cd و فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی به کتابخانه ملی ارسال میشود . فیپا حداکثر تا ده روز بعد ارائه داده میشود و تمام اطلاعات فیپای دریافت شده باید در صفحه های اول کتاب درج شود .

اخذ مجوز

در مرحله هفتم از مراحل چاپ کتاب باید مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شود . cd کتاب ، نسخه پرینت شده کتاب که تمام اطلاعات شابک و فیپا در آن ذکر شده است . این مرحله ممکن است تا چند ماه طول بکشد . در این مرحله ممکن است کتاب برای اصلاح و تغییر به نویسنده بازگردانده شود . اخذ مجوز کار مشکلی است زیرا کتاب نباید مشکل سیاسی و اخلاقی و دینی داشته باشد . و تمام این موارد باید در آن رعایت شود .

نکاتی که خارج از عرف جامعه و یا دین و قوانین جمهوری اسلامی ایران است نباید در کتاب باشد . که در این صورت کتاب را برای اصلاحیه ارسال میکنند . در متن کتاب خود دقت کنید. زیرا اگر کتاب شما از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رد شود ، هزینه هایی که برای تایپ ،صفحه آرایی و…. نموده اید قابل بازگشت نخواهد بود و همچنین زمانی که برای این کار گذاشته اید از بین میرود .

ادامه دارد …

 

مراحل چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب ۲

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *