مراحل چاپ کتاب – ۲

مراحل چاپ کتاب – ۲

مراحل چاپ کتاب – ۲

مراحل چاپ کتاب ۱


بعد از اخذ مجوز ، فیلم و زینک متن باید تهیه شود. اگر کتاب به صورت دیجیتال چاپ شود ، نیازی به تهیه زینک نیست و اگر به صورت افست چاپ شود باید از متن و جلد کتاب زینک تهیه شود . زینک ورق پلاستیکی فلزی یا کاغذی با ابعاد مشخصی است که در لیتیو گرافی طرح مورد نظر برای چاپ روی آن کپی میشود و در چاپ افست از آن استفاده خواهد شد.

مراحل چاپ کتاب

زینک

زینک تهیه شده به چاپخانه ارسال میشود و بعد از اخذ مجوز ، ناشر کتاب را چاپ میکند و تیراژ و صفحاتی که در شناسنامه کتاب آمده است باید با دقت چاپ شود. همچنین جهت جلوگیری از خط وخش معمولا روی جلد یک پوششی از سلفون ویا مواد شمیایی بصورت مات یا براق می کشند که برای محافظت از جلد کتاب بسیار مثمره ثمر می باشد .

مرحله پایانی و آماده سازی کتاب ، صحافی است که در آن پس از  عمل تا و ترتیب فرم های چاپ شده متن کتاب بوسیله چسب سرد و یا گرم به جلد وصل می شود ( البته روش های متنوع و متعددی در صحافی برای چاپ کتاب وجود دارد ) .

دریافت اعلام وصول

بعد از انجام مراحل چاپ کتاب ، ناشر باید چند نسخه از کتابی که چاپ شده را برای دریافت اعلام وصول به وزارت ارشاد تحویل دهد که با دریافت اعلام وصول ، مراحل اداری چاپ کتاب به پایان میرسد . دریافت اعلام وصول ، مرحله مهمی است و اگر انجام نشود یعنی کتاب شما به طور قانونی به چاپ نرسیده است و برای اطمینان از اعلام وصول کتاب ، حداکثر تا یک سال پس از چاپ ، به سایت کتابخانه ملی وارد شوید و نام کتاب را جستجو نماید در بخش فهرست برگه ، در قسمت فهرست نویسی اگر عبارت فیپا ، به فاپا تغییر کرده بود یعنی اعلام وصول به طور کامل انجام شده است . همچنین با جستجو در سایت www.ketab.ir نیز میتوانید از اعلام وصول اطمینان حاصل کنید .

اگر قصد تجدید چاپ را دارید و نمیخواهید در کتاب تغییری ایجادکنید ، نیازی به طی کردن مراحلی که ذکر شده نیست و فقط یک مجوز از وزارت ارشاد باید بگیرید که در مدت زمان بسیار کمی صادر میشود . اما اگر قصد اعمال تغییرات را دارید ، باید مراحل بالا را به طور کامل طی کنید .


چاپ کتابمراحل چاپ کتاب –  تحلیل آماری پایان نامه .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *